2013. február 10., vasárnap

FERRIR Farm - felújítás után, élelmiszerbolt

2010. márciusban vásároltuk meg a romos állapotú ingatlant, melyhez 7500 négyzetméternyi terület tartozik. Itt álmodtuk meg a FERRIR Farm létrehozását. A házat a Vathy családtól vettük meg.
Elsőként a területen található régi, beteg gyümölcsfákat vágtuk és a gyökérzet távolítottuk el. A régi gyümölcsös helyén lett megvalósítva az eperültetvény.
 A tyúkház kialakítása után az istállóban sertésólak lettek építve, majd a kemencés-ház került felújításra. Egy közel 150 éves kemence lett újraélesztve.
2011-ben LEADER pályázatot nyújtottunk be élelmiszerbolt kialakítására. A pályázat nyert és 2012-ben átalakítottuk és felújítottuk a házat. A boltot 2013. év elejére tervezzük megnyitni. 



FERRIR Farm - felújítás

Felújítás:






FERRIR Farm - épület a felújítás előtt

2012-ben kezdtük el az épület felújítását LEADER támogatással.

Az épület eredeti állapota:





FERRIR Farm - Tyúkház létrehozása




FERRIR Farm - Kemencés-ház

2012. év elején lett újraélesztve egy közel 150. éves kemence, melyben 11 db kenyér tud egyszerre sülni.



FERRIR Farm - tereprendezés

 Íme az eperföld előtti állapot
A kis dömper sokat dolgozott

Piac, vásár

A cserszegtomaji piacon jelentünk meg először termékeinkkel 2010-ben. Ugyanebben az évben a sümegi piacon is árultuk áruinkat. 2011-re már nem volt szükség piacra járni, mert a vevőkörünk kialakult és azóta sincs feleslegünk. Vevőink egy része a Farmra jön vásárolni, másokhoz viszont házhoz szállítjuk a megrendelést.
2011-ben képviseltettük magunkat először Kapolcson a Művészetek Völgyében. Az Éltető Balaton-felvidékért Egyesület Éltető Völgyében kínáltuk helyi termékeinket. Itt a 10 nap alatt barátságok szövődtek az egyesület tagjaival és az árusokkal egyaránt.
A 2011. év pozitív élményei hatására 2012-ben is megjelentük Kapolcson az Éltető Völgyben. 
 2011-ben a Szent Jakab Napi vásáron is részt vettünk.
2011-ben részt vettünk a sümegi Adventi vásárban is.
2012. március 17-én tartottuk a II. Méhecske Fesztivált. A rendezvény egyik helyszíne a FERRIR Farm volt, amit erre a napra Százholdas pagonynak neveztünk el. Itt működött a Lacikonyha (Laci mangalicakolbászt sütött), a pékség Laci pék (Taliándörögdről) közreműködésével, emellett vetélkedő és állatsimogató színesítette a helyszínt.
 Szent Jakab Napi Vásár - Sümeg 2011.
 Adventi Vásár - Sümeg 2011.
 Művészetek Völgye - Kapolcs 2012.
 Vásár - Cserszegtomaj 2010.
 Művészetek Völgye - Kapolcs 2011.
 II. Méhecske Fesztivál - Ukk 2012.
II. Méhecske Fesztivál - Ukk 2012.

Bárányok, nyúl

Szeretnénk minél több őshonos magyar állatfajtát tartani. A hortobágyi rackajuhokat 2012-ben "hozta a húsvéti nyuszi". A húsvéti nyúl a 2012. március 17-én tartott Méhecske Fesztiválról maradt a farmon, ugyanis kiszökött az állatsimogatóból. A Méhecske Fesztivál Százholdas pagony elnevezésű helyszíne a FERRIR Farmon volt, ahol házi kenyeret és házi kolbászt sütöttünk, állatsimogató működött és vetélkedőket rendeztünk.



Helyi termékeink

Lekvárok, mézek, tojás, sertés, eper, kajszibarack
Lekvárokat (bodza, szilva, eper, kajszibarack, szőlő) 2010-től készítünk. Megtapasztaltuk, hogy van rá kereslet, így 2011 és 2012-ben már nagyobb mennyiséget mertünk produkálni. Főként eper- és kajszibaracklekvárt készítünk saját gyümölcsből, emellett a fekete bodza- és a szőlőlekvár is nagyon népszerűnek bizonyult.
Mézféleségeink: vegyes virágméz, akácméz, hársfavirágméz, mézes dió, mézes mazsola

Méhészet

László 2010-ben kezdte a méhészetet megtanulni. 5 kaptárral kezdte a méhészkedést. A családok számát egy év alatt majdnem megtriplázta. Tanára Torsa Jenő szomszédunk, aki több száz méhcsaláddal rendelkezik. A sok egyéb munka és elfoglaltság miatt sajnos kevés idő jut a méhekre.



Eperültetvény

Az első ültetvényt 2011-ben hoztuk létre, ami 3000 négyzetméternyi területen helyezkedik el. Bakhátak lettek kialakítva, majd az öntözőrendszer lett lefektetve, végül így került a bakhátakra a fólia. 2012-ben a 2. ültetvény is elkészült, ami majdnem kétszerese az előzőnek. Ha az időjárás kedvező, akkor májustól augusztusig érik az eper. 
Próbaágyás
Környezetbarát földmunkálás
Fóliázás
Kész ültetvény
Végeredmény!

Tojótyúk tartás

2010-ben kezdtük 120 db tojótyúkkal. Tanulásnak elegendő volt ez a mennyiség is. 2011-ben 500 db-ra lett növelve az állomány. EU szabványnak megfelelő ketrecekben tartjuk az állatokat alternatív tartásmódban. Az állomány bővítése 2013. évi célunk, melyet mélyalmos tartásmóddal tervezünk.


Szarvasmarha-tenyésztés

2009. március végén 4 db bocival bővült az állatállomány. Ez igazán izgalmasan indult. Én korábban ennyire közelről még nem láttam borjút és szerintem Laci is utoljára talán gyerekkorában. Hajnalban keltünk tejjel etetni őket és „szakértőktől” kértünk tanácsot, hogy segítsenek megtanítani a bocikat önállóan inni. A bocik neve: Szegfű, Bimbó (elpusztult, helyette Bori jött a házhoz), Gizi és Bika. Az állatokat 2009. év végén eladtunk, miután nehézséget okozott a gondozásuk Laci júliusi autóbalesete után. Azóta is tervezzük, hogy amint lesz elegendő helyünk, újból szeretnénk bocikat nevelni.




Kajszibarack-ültetvény

2009. március elején lett 80 db kajszibarack-csemete ültetve. A „tanulópénzt” majdnem megfizettük, amikor 2011-ben egy betegség (monilia) szinte az egész ültetvényt megfertőzte. Szerencsére Laci még időben lépett közbe, és megmentette a gyümölcsöst.




Sertéstenyésztés

Elsőként 2008-ban otthon tartottunk csüngőhasú malacokat. Majd, amikor már kinőtték az udvart, átköltöztettük őket a „disznó-rezervátumba”, ami az otthonunkkal szemben található. Itt szabadtartásban élnek a „vaddisznók”. Laci 2011-ben a FERRIR Farmon kezdett ólakat építeni és tudatosan tenyészteni a sertéseket.